1. Головна
  2. /
  3. БУЛІНГ
  4. /
  5. Що таке булінг і...

Що таке булінг і чому про нього треба знати?

Джерело інформації:

У червні команда громадської організації «Білозерський центр регіонального розвитку» організувала реабілітаційну поїздку для молоді Білозерської громади у табір на Львівщину. Психологині організації Інні Корміленко випала нагода супроводжувати підлітків під час подорожі. В поїздці вона багато спілкувалася та спостерігала за дітьми. Звернула увагу на те, як формуються компанії та об’єднання дітей, як вони взаємодіють між собою. Як результат поїздки підготувала статтю про булінг та стосунки між дітьми. Сподіваємось, що інформація буде вам корисною. 

Підлітковий вік – це період життя, який супроводжується віковими кризами. Дитина задає собі питання: «Хто я та для чого я тут?» Цей період життя часто наповнений конкуренцією та агресією. Я завжди приймаю будь-які людські прояви і надаю підтримку дитині, тому під час поїздки надавала консультації та підтримувала за потребою. В розмовах торкалися різних тем, які були цікаві дітям. Вони відчували, що можна оговорити все, що турбує, бо за період подорожі вдалося створити довірливе, відкрите та щире спілкування, що дуже цінно для мене. Одна з тем мені здалася важливою для проговорення з широкою аудиторією. Тож сьогодні поговоримо про булінг. Цю тему підлітки підіймали не раз. 

🔷Отже, що таке булінг?

Булінг – це агресивна і вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей до іншої дитини, що супроводжується постійним фізичним і психологічним впливом.

🔷Далі історія без імен.

«Я не розумію, що їм зробила поганого. Вони мене цькують. Їм здається, що їх жарти про мене або направлені на мене – смішні. Натомість мене це ображає до сліз. Я не беру участі у загальних вправах та розвагах. Хоча я маю на це право. Але зі мною не розмовляють і навіть ігнорують. Я наче «біла ворона» – розповідає дівчина.

«Першочергове це те, що вона неповажливо ставиться до наших висловлювань – все критикує або принижує, коли хтось висловлює свою думку. Багато злословить та вживає лайливі слова, що «ріжуть вуха» і не реагує на зауваження з цього приводу.

Крім того, може у класі брати без дозволу чужі речі, які не завжди повертає. Але це вкрай дратує. А головне, майже всі колективні проєкти висміює та знецінює. Вона схожа на «їжака». Постійно «колюча». Тому спілкуватися неприємно» – аргументує колектив.

🔷Хто в цій історії жертва, а хто кривдник?

Як це не дивно, але як одна людина може булити колектив, так і колектив – одного. Це явище може бути серед дітей, а можуть бути залучені і дорослі. Наприклад, нерідкі випадки цькування учня вчителем, цькування вчителя учнями, цькування вчителя у педагогічному колективі (мобінг) тощо.

Кривдники можуть знайти безліч причин, щоб цькувати. Це може бути за зовнішність, що не вписується у загальноприйняті рамки, поведінка, думки, які не збігаються з думкою більшості, успіхи у навчанні, матеріальні можливості та навіть особливості характеру тощо. Часто діти, яким складно спілкуватися з однолітками, хто поводиться відлюдкувато чи, навпаки, провокативно” стають жертвами булінгу.

🔷Ще є прикладами булінгу?

🔹словесні образи,
🔹навмисне неприйняття дитини до колективу,
🔹шантаж,
🔹образи,
🔹приниження,
🔹погрози,
🔹ігнорування,
🔹побиття,
🔹удари,
🔹поштовхи,
🔹принизливий фізичний контакт.

 За даними різних досліджень, майже кожен третій учень в Україні так чи інакше зазнавав булінгу в школі, потерпав від принижень і глузувань:
🔹10 % – регулярно (раз на тиждень і частіше);
🔹55 % – частково піддаються знущанню з боку однокласників;
🔹26 % – батьків вважають своїх дітей жертвами булінгу.

Більшість з них соромляться, що стали жертвою знущань і нікому про це не говорять. Вони відчувають приниження і сором, страх, розпач і злість.

🔷Як можна зрозуміти, що людина є жертвою булінгу?

🔹Дитина не хоче йти до школи.
🔹Йдуть до школи довгим та «нелогічним» шляхом.
🔹Вигадують хвороби, щоб уникнути спілкування із колективом.
🔹Не беруть участь у спільних заходах.
🔹Дитина  усамітнюється та поводить себе незвичайно.
🔹Дитина починає губити гроші або речі.
🔹Приходить додому у порваному одязі чи з поламаними речами.
🔹Часто хворіє, наприклад, ломота в тілі, болі в животі, вірусні інфекції.
🔹Обмальовані руки або специфічні малюнки на полях у зошиті.
🔹Погано спить.
🔹Втрачає апетит.
🔹Стає тривожною.
🔹Має занижену самооцінку.

Булінг впливає на всіх, хто бере в ньому участь  (жертва, переслідувач та спостерігачі) та має деструктивні наслідки в майбутньому житті.

🔷Що робити, якщо цькуєш ти?

🔹Зрозумій, булінг – це твої дії, якими ти можеш керувати, а не твоя особистість. Пам’ятай, що булінг завдає фізичного та емоційного болю іншому, а тому подумай, чи дійсно ти цього прагнеш? Тобі теж потрібна допомога, розуміння, прийняття та можливість поговорити.

 Друже, якщо тебе турбують схожі питання, ти вже опинився в одній з ролей і не можеш самостійно вибратись зі складної ситуації звернись до мене або до іншого психолога! Безкоштовно та конфіденційно надам необхідну консультацію за телефоном 0669990142.

Підготувала
Корміленко Інна, психологиня ГО “Білозерський центр регіонального розвитку” 

🟩Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Допомога та захист прав жителів п’яти деокупованих громад Херсонщини», який впроваджує громадська організація «Білозерський центр регіонального розвитку» за фінансової підтримки Європейського Союзу, Нідерландського Гельсінського Комітету, МГО “Людина в біді” та Паризького центру громадянського суспільства. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Білозерський центр регіонального розвитку» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Людям із порушенням зору